Mercan Halı Yıkama 399 35 36 pursaklar etlik çubuk halı koltuk yıkamapursaklar halı yıkama

pursaklar halı yıkamaÖnemli LinklerGünlük BurcunuzGünün Yemek TarifleriYemek Tarifleri, Resimli Yemek TarifleriTatlı TarifleriHALILARINIZ İÇİN PRATİK BİLGİLER

Mercan Halı Koltuk Yıkama olarak herkes tarafından az çok bilinen bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda bulunan tavsiyeleri öncelikle halının görünmeyen bir bölgesine uyguladıktan sonra tamamına uygulayınız. Halıda meydana gelebilecek herhangi bir zarardan firmamız sorumlu değildir..

- Yeni aldığınız halıyı 6 hafta geçmeden elektirikli süpürgesi ile temizlemeyin. Halı üzerindeki küçük tozları ıslak bir süngerle silerseniz daha kolay temizlenir.

- Halıları bir müddet kullanmayacaksanız kaldırmadan önce,sabunlu suyla bir güzel silin.Sonra da,içine amonyak kattığınız sıcak suyla bir daha silin. Kuruduktan sonra naftalinleyin.

- Halılarınızı, dörtte üçü ılık su, dörtte biri alkolden meydana gelen karışımla fırçalayın.Kuruduktan sonra yepyeni olacaktır.

- Bir kaba biraz tuzlu su hazırlayıp, içine bir limon sıkın. Sonra eski bir saç hırçasını buna batırıp, halılarınızı fırçalayın. Pırıl pırıl olurlar.

- Halıya yapışan sakızın üstüne buz koyarsanız hemen çikar.

- Ufak halı ve kilimlerin kaymasını önlemek için, serilen tarafın 4 ayrı köşesine, ince lastik veya köpük sünger parçası yerleştirmek yeterlidir.

- Halı üzerinde uzun sure duran koltukların izlerini yok etmek için, ezilmiş yerlere tuz dökün. Altı -yedi saat sonra, ezik yerin kabardığını halıların normal hale geldiğini göreceksiniz.

- Halılara dökülen likör ve meyveli şuruplar kurumadan, sıcak suya batırılmış bir bezle derhal silinecek olursa hiç leke bırakmadan çıkar.

- Halınızın yatmış tüylerini dikleştirmek için halının üzerine nemli bir koyarak ütüleyin.

- Şayet halılarınızın renkleri parlaklıklarını kaybetmiş ise bir miktar suya az miktarda konmuş nişadır ruhuna batırılmış bezle iyice silin. Rengi uçmuş halıların pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz. Ayrıca haftada bir ılık su içine çok az amonyak atın halınızı bu suyla silin.Bu temizlik,halılarınızı güvelere karşıda korur.

- Ayak paspaslarını çok tuzlu suya batırılmış fırçayla temizleyebilirsiniz.

- Halının rengini canlandırmak için, en son suyuna sirke konur.

- Halılarınız pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, yarım kilo patatesi suda iki saat kaynatın ve süzün. Bu suyun içine, bir filcan sirke ilave edin ve bu suyla halılarınızı silin.

- Halıya mum döküldüğünde önce mumu kazıyın, sonra lekenin üstüne 3-4 tabaka yaglı kagıt koyun orta sıcaklıktaki ütüyle bastırın. Mum kağıda geçecektir. Kağıdı devamlı değiştirin. Geride kalan fakat fazla olmayan izleri terebentin ile çikartabilirsiniz.

- ALKOLLÜ İÇKİ: Şampuanlayınız sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.

- AYAKKABI BOYASI: Önce tiner, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.

- YAĞLI BOYA: Tiner ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.

- ÇAY: Leke şampuanla çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

- ÇİKOLATA, KARAMEL, TATLI: Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.

- İLAÇ KOZMETİK: Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su veya beyaz ispirto ile siliniz.

- KAHVE : Leke şampuanı ile çıkmazsa, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

- KATRAN, MAKİNE YAĞI, FUEL OİL: Tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız. Beyaz ispirto ile işlemi tekrarlayıp, tekrar şampuanlayınız.

- KÜF: Amonyaklı su ile tampon yapınız.

- MEYVE VE GIDA MADDELERİ: Ilık su ile tampon yapınız

- MUM PARAFİN: Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup, ılık ütü geçiniz, perkloretilen ile tampon yapıp şampuanlayınız.

- PARFÜM: Beyaz ispirto ile tampon yapınız.

- REÇEL, ŞURUP, MEYVE SUYU: Ilık su ile tampon yapınız, iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

- SU: Emici bir bezle halı üzerindeki suyu mümkün olduğu kadar alınız. Tamamen kuruduktan sonra şampuan veya beyaz ispirto ile tampon yapınız.

- ŞARAP, LİMONATA : Yarı yarıya su-sirke karışımı ile sildikten sonra şampuanlayınız.

- TENDURDİYOT: Saf amonyak ile tampon yapınız.

- TUTKAL, VERNİK: Tiner veya perkloretilen ile sildikten sonra ılık su ile tampon yapınız veya şampuanlayınız.

- YUMURTA: %5 amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

- POTASYUM OKSELAT: Eczanelerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur.

- ŞAMPUANLAMA: Marketlerde satılan halı şampuanı veya deterjan köpüğü ile, çok az su kullanarak ve yumuşak hareketlerle halıyı silmek.

- BİRA: Ilık suya %3 oranında beyaz ispirto ilave ederek tampon yapınız.

- PLASTİK BOYA: Leke yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Kurumuş lekeyi çıkartmak çok zordur. Uzman bir temizlik şirketine başvurunuz.

- ÇAMUR: Kurumasını bekleyiniz, sonra elektrik süpürgesi ile süpürünüz.

- ÇİM, YEŞİL SEBZE, ÇİÇEK: Beyaz ispirto ile ıslatarak siliniz.

- HARDAL, MAYONEZ, KETÇAP: Önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su, sonra perkloretilen ile siliniz. Gerekirse şampuanlayınız.

- KAN: Soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız. İz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su kullanınız.

- KUSMUK, ÇİŞ, DIŞKI: Yarı yarıya su-sirke karışımı ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız, sonra şampuanlayınız.

- MERCURO KROM: Üçte bir beyaz ispirto, üçte iki su karışımı ile tampon yapınız.

- MOBİLYA VEYA YER CİLASI: Saf alkol veya perkloretilen ile siliniz, sonra şampuanlayınız, hala iz varsa %5 oranında amonyaklı su veya beyaz ispirto kullanınız.

- MÜREKKEP: Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.

- PAS: %3 oranında potasyum okselat ilave edilmiş su ile siliniz.

- SALÇA, SOS, YAĞ, TEREYAĞI: Tiner veya perkloretilen ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız, iz kalırsa %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.

- SÜT, KAKAOLU SÜT, YOĞURT: Şampuanlayınız, sonra %5 oranında amonyak ilave edilmiş su ile veya beyaz ispirto ile tampon yapınız, iz kalırsa tiner veya perkloretilen kullanınız.

- ŞEKER: Ilık su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlayınız.

- TIRNAK CİLASI: Aseton ile tamponladıktan sonra şampuanlayınız.

- TÜKENMEZ KALEM: Perkloretilen veya beyaz ispirto ile siliniz.

- BEYAZ İSPİRTO: Metil alkol eczane ve marketlerde bulunur.

- PERKLORETİLEN: Kuru temizleme sıvısı. Kuru temizlemecilerde ve kimyevi madde satıcılarında bulunur.

- TAMPON YAPMAK: Temiz bir bez, havlu veya kağıt havluyu birkaç kez katlayarak halının ıslak yerine koyup üzerine vurarak hatta kuvvetlice basarak kurutmak.

Tüm hakları saklıdır www.mercanhaliyikama.com