• 0532 352 39 56
  • bilgi@mercanhaliyikama.com

Halı Çeşitleri

HALI ÇEŞİTLERİ Halııııı var, halı var dediğinizi duyar gibiyiz.Gerçekten de kullanım alanından ,dokuma şekline kadar çok fazla halı çeşidi var.Bu makalemizde size güncel halı çeşitlerini anlatmaya çalışacağız.

KULLANIM ALANINA GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

Halılar çok çeşitli tiplerde temin edilebilir. Halıya ihtiyaç duyduğunuz kullanım alanına bağlı olarak, mevcut farklı halı türlerini inceleyim.

SALON HALISI

Halı denilince aklımıza ilk salon halısı gelir.El dokuma ya da makine halısı olabilir.Dünyadaki farklı uygarlıklar, yıllar boyunca güzel ve ihtişamlı salon halıları dokumuştur. Bulunan en eski halı, MÖ 5. yüzyıla aittir.

YOLLUK HALI

Yolluk halı , Adından da anlaşılacağı gibi, koridor antre ve mutfak gibi alanlarda kullanılır. Farklı uzunluklarda ve farklı enlerde mevcutturlar.

PASPASLAR

Kapı önü paspasları birçok stilde mevcuttur ve genelde sert liflerden dokunurlar.Eve giriş yapanların girmeden önce ayaklarını temizlemesini sağlar.

BALKON HALILARI

Aslında dış mekan halıları dersek daha doğru bir tabir kullanmış oluruz.Hava koşulları ve solmaya daynıklıdırlar. Bu halıları genellikle teras, balkon ve yazlık halısı olarak kullanılır

ÇOCUK HALISI

Çocuk halısı , diğer halılardan farklı olarak bazı sağlık koşullarını taşımalı ve lekelere dayanıklı olmalıdır.

BANYO HALISI

Banyo halısı, suyla sürekl temas edecek olan ve kaymazlağı mutlaka olması gereken halılardır.Yıkanabilir ve hafif olmaları tercih edilir.

MUTFAK HALISI

Mutfak halısı, evlerin en yoğun yaşam alanı mutfaklarda kullanılacağı için lekeye dayanıklı, kaymaz ve yıkanabilir olmalıdır.Yolluk dahil birçok farklı ölçüsü mevcuttur.

YATAK ODASI HALISI

Yatak odası halısı, rahatlığın merkezi olan yatak odalarında yumuşak bir doku ve konforlu bir kullanım sunmalıdır.Yolluk takımı şeklinde ya da büyük bir halı çerçevelenerek kullanılabilir.

ÜRETİM ŞEKİLLERİNE GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

Halı, geçmişte sadece el halısını ifade ederdi.Günümüzdeki dokuma şekilleri aşağıdaki gibidir.

MAKİNE HALISI

Makine halısı, bilgisayar kontrollü bir dokuma tezgahı ile üretilir.Farklı iplik ve dokuma sıklıkları kullanılır.Gaziantep ili makine halsının Dünya'daki en öenmli üretim noktasıdır.

EL DOKUMA HALI

El dokuma halı, ahşap bir kasnak üzerine gerilmiş iplerin üzerine ilmiklerin düğümlenmesiyle dokunur.Tarihi çok eskiye dayanır.Doğal iplikler kullanılır.

BASKILI HALI

Düz dokuma kalın bir kumaşın üzerine doğrudan ya da transfer yöntemiyle desen aktarılır.Isıyla renkler sabitlenerek, tabanına kaymazlık uygulaması yapılır.Bazen 2. bir kumaş taban olarak lamine edilir.Son dönemlerde çok popülerdir.

TUFTİNG HALI

Kaba tabirle, gerilmiş bir kumaşın üzerine özel bir tabancayla akrilik ya da yün iplikler çakılır.Desen olacaksa kağıt bir şablon kullanılır.Özel üretim ve proje halıları için kullanılmaktadır.

DOKULARINA GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

PELUŞ HALI

Peluş halı, bir tarafı düz diğer tarafı uzun tüylü dokunan bir kumaşın alt kısmına taban kumaşı lamine edilerek oluşturulur.Dekoratif ve post şeklinde kullanımı yaygındır.

SHAGGY HALI

Shaggy halıMakine ya da el dokuması ile, uzun ipliklerdle dokunan tüylü halılardır.Bakımı ve temizliği nisbeten zordur.Estetik açıdan şık durur ve üzerine basımı konforludur.

PATCHWORK HALI

Patchwork halı, kırkyama olarak bilinen kumaş birleştirme tekniğinin halıya uyarlanması ile oluşturulur.Eski el dokuma Türk halılarından yapılan patchwork halılar tüm dünyada bilinmektedir.

DERİ HALI

Deri halı, gerçek dana derisi ya da suni deri kumaşların çeşitli işlemlerle halı haline getirilir.Geröçek derilerin kullanımı özen ister.Fiyatları yüksektir.

ŞEKİLLERİNE GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

Bütün bu halı tipleri ve farklı yapım stillerinin yanı sıra, halı farklı şekillerde de temin edilebilir. İhtiyaçlarınıza ve tarzınıza bağlı olarak, halının şekli sizin için önemli olabilir.Halihazırda kullanılan halıların yarıdan fazlası dikdörtgendir.

DİKDÖRTGEN

En fazla tercih edilen klasik halı şeklidir.Genelde 1/2 ile 2/3 oranlarına sahiptirler.Bütün dokuma türlerinde bulunur.

YUVARLAK HALI

Yuvarlak halı, antre ve yuvrlak yemek masaları altında kullanılabilir.Birçok halıda desenin ve halının bu ebada uyarlanması zordur.

YOLLUK HALI

Yolluk halı , Adından da anlaşılacağı gibi, koridor antre ve mutfak gibi alanlarda kullanılır. Farklı uzunluklarda ve farklı enlerde mevcutturlar.

OVAL HALI

Oval halı, dikdörtgen halılardaki keskin köşeler yumuşatılarak halının estetik görüntüsü artırılmış olur.Kullanımı gittikçe artmaktadır.

STİLLERİNE GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

Çoğu tüketici için, halı satın alırken, seçilecek halı tarzı en önemli husus olacaktır. Bir halının tarzına bağlı olarak, evinizdeki diğer dekor parçalarıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilir.

MODERN STİL

Modernizm, 19. yüzyılın sonlarında popülerliği yükselen bir stildir ve bugün çok popülerdir. Modernizm, Neo Klasik gibi daha geleneksel tarzların fikirlerini reddeder. Modern halılar, evdeki diğer modern parçalarla kusursuz bir şekilde uyum sağlamak için tasarlanmış basit tasarımlarıyla karakterize edilir.

KLASİK STİL

Klasik halılar, çiçekler veya madalyonlar gibi tasarım motifleri içerir. Bu halılar genellikle mavi - bordo zeminlere sahiptirler ve zengin bir duruşu vardır.Bu halılar ilk olarak İran'da ortaya çıkmıştır.

VİNTAGE STİLİ

Vintage halı, 1920 -1980 yılları arasında dokunmuş el dokuma halılar, eskitme, ağartma ve boyama gibi işlemler yapılması ile elde edilir.Canlı ve neon renklerin yanında, açık mavi ve su yeşili gibi soft renkler mevcuttur.

COASTAL STİLİ

Denizin güzelliklerinden ilham alan ‌Coastal tarzı dekorasyon özellikle yazlıklar için çok uygundur.Mavi ve beyaz kullanılan temel renklerdir.Deniz temalı ve düz mavi halılar bu tarzla çok uygundur.

COUNTRY STİLİ

Country dekorasyon; kırsal hayata, çiftlik yaşamına ve dolayısıyla doğaya vurgu yapıyor. Bu nedenle country dekorasyonda bol bol ahşap, çiçek ve doğayla ilgili detaylar kullanılıyor. Eskitme mobilyalar ile pastel renkli halılar bu tarz için çok uygundur.

RETRO STİLİ

Retro stili, 1960 ve 1970 dönemininden ilham alır., Bu dönemde dokunmuş canlı renklere ve desenlere sahip halılar traşlanarak daha pastel tonlara sahip olur.Yine retro yenilemiş mobilyalarla, retro halılar birlikte kullanılabilir.

EKLEKTİK STİLİ

Eklektik stilde farklı dönemlerden ve tarzlardan parçalar uyum içinde bir arada kullanılır.Örneğin klasik bir İran halısı, modern bir koltuk takımı ile kombinlenir.

MİD-CENTURY STİLİ

mid century halı 1950'li yıllarda İskandinavya'da ortaya çıkan, minamilist modernizm olarak tanımlanabilecek dekorasyon stilidir.Temel öğeleri, deri ahşap ve mermerdir.Vintage ve deri halılar bu stilde kullanılmaya çok uygundur.

İPLİK TÜRLERİNE GÖRE HALI ÇEŞİTLERİ

Bir halının üretildiği malzeme, halının görünümü, kalitesi, dayanıklılığı ve yarattığı doku hissi üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir.

YÜN HALI

Yün halı, doğal bir malzeme olan yünden el dokuma ya da makine dokuması yöntemiyle üretilirler. Halı dokumasında geçmişte en fazla kullanılan ipliktir.Dokunan halılar doğal ve yumuşak bir dokuya sahiptir.Fiyatları yüksektir.

AKRİLİK HALI

Akrilik halı, dokusu yüne çok benzeyen sentetik bir elyaf olan akrilik ipliğinden dokunur.Ülkemizde, halı dokumada en fazla kullanılan yapay elyaftır.Akrilik halı fiyatları ekonomiktir.Yanıcı bir ipliktir.

POLYAMİD HALI

Polyamid, dayanıklılığı ve canlı renkleri ile bilinir.Özellikle duvardan duvara ve karo halılarda çok kullanılır.

PAMUK HALI

Pamuk halı, su emiciliği ve natürel dokusu ile bilinen pamuk ipliğinden dokunur.Banyo halılarında kullanımı yaygındır.

BAMBU HALI

Bambu halı, son zamanlarda konfeksiyon ve ev tekstilinde oldukça kullanılan bambu ipliğinden dokunur.Bambu elyafı ekolojik ve sürdürülebilirdir.Bambu iplikten dokunan halılar yumuşak dokusu ve parlaklığı ile bilinir.

İPEK HALI

Doğal ipek elyafından dokunan halılardır.Naturel bir parlaklığa sahiptirler.Kullanımı zahmetli ve fiyatları oldukça yüksektir.

POLYESTER HALI

Farklı büküm ve boyama teknikleri sayesinde halı endüstrisinde çığır açmıştır.Yüksek sıklıkta el halısı görünümünde halıların üretilemesini sağlamıştır.Polyester halılar kullanışlı ve uzun ömürlüdür.

KİLİM ÇEŞİTLERİ

Yukarıda güncel olarak piyasada bulunan halı çeşitlerini sınıflandırmaya çalıştık.Ancak el dokuma halı ve kilimler derin bir geçmişe sahiptir ve farklı coğrafyalarada dokunmuştur.Dolayısıyla bunlar ayrı bir uzmanlık alanı ve sınıflandırma gerektirir.Aşağıda, şu anda bulabileceğiniz kilim çeşitlerini açıklayacağız.

KİLİM HALI

Türk kilimleri, Anadolu'nun bir çok farklı yerinde dokunmuştur.Özellikle Ege bölgesinde ve yörükler tarafından dokunan geometrik desenli kilimler günümüzde çok popülerdir.

KARABAĞ KİLİMİ

Karabağ kilimleri; başta Karabağ olmak üzere, birçok yerde dokunmuştur .Genelde koyu zemin üzerine renkli floral motiflerle dokunmuş ve genelde duvar halısı olarak kullanılmıştır.

ÇAPUT KİLİM

Çaput kilim, geri dönüşüm malzemelerden dokunmuş, genel açık renk zemine sahip renkli kilimlerdir.

KENDİR KİLİM

Kendir kilim, Dünyada tarımı yapılan en eski bitkilerden biri olan kendir bitkisinin lifleriyle dokunmuştur.Genelde krem zeminli, üzerinde küçük motifler mevcuttur.

EK ÖZELLİKLER

Bir halının türüne, malzemesine, stiline ve desenine karar verdikten sonra, halının sahip olabileceği ek özel özelliklere yakından bakalım.

KAYMAZ TABAN

Jel tabanlı halıolarak ta bilinen kaymaz halılara, bu özellik üretimden sonra halının tabanına yapılan latex gibi uygulamalarla sağlanır.Mutfak ve yolluk halılar için kullanım kolaylığı sağlar ve olası kazaları önler.

ANTİBAKTERİYEL

Antibakteriyel Halı ; mikroorganizma oluşumunu engelleyen kimyasalların halının üretiminden sonra, halının yüzeyine püskürtülmesi ya da enjekte edilmesi ile sağlanır.Çocuk halısı ve bebek odası halılarında özellikle aranan bir özelliktir.

YERDEN ISITMA

Her halı yerden ısıtmalı zeminler için uygun olmayabilir.Halıyı kullanacağınız mekanda, zeminde yerden ısıtma varsa, halıyı almadan yerden ısıtmaya uygun olup olmadığının teyit edilmesi gerekir.

GERİ DÖNÜŞÜM

Dış mekan halıları ağır hizmet tipi ve hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu halıları genellikle teraslarda ve teraslarda bulacaksınız.

Pursaklar Halı Yıkama

Hizmetlerimiz

Halı Yıkama Koltuk Yıkama Yorgan Yıkama Stor Perde Yıkama
Halı Yıkama Koltuk Yıkama Yorgan Yıkama Stor Perde Yıkama
Kilim Yıkama Minder Yıkama Battaniye Yıkama Zebra Yıkama
Yün Halı Yıkama Elyaf Yıkama Sandalye Yıkama Perde Yıkama
El Dokuma Yıkama Yatak Yıkama Yastık Yıkama Stor Yıkama